Ježíšovy stopy v Betlémě...

Betlehem 2015

(Dům chleba v hebrejštině, Dům masa v arabštině, Betlém česky)

22. prosinec 2015

Pohled nás středoevropanů na Betlém je nádherně poetický a tak jej nalezneme i v našich kostelích. Stáj, všude sníh a pastýři zachumlaní ve svých kožiších. Mezi účastníky, kteří přišli přivítat Děťátko v jeslích, nalezneme i tři krále s jejich doprovodem, ve kterém nesmí chybět velbloud, slon a kůň. Někde jsou to zase orientální stavby a zeleň doplňují palmy.

Ale jaký je skutečný Betlém, místo narození Spasitele? Pan Leo Gallas, O.Cr. navštívil v říjnu 2015 Svatou zemi a přivezl autentické místa zobrazené na fotografiích. Fotogalerii tvoří záběry nejznámějších míst v Betlémě:

  • Bazilika Narození Páně, která připomíná spíše kamennou pevnost. Vchod byl zazděn a ponechán pouze malý otvor, aby člověk zde vstupující, se musel sklonit před velikostí Boha, který poslal svého Syna na svět. Místo narození Páně je označeno 14-ti cípou hvězdou – 3x 14 pokolení od Abraháma (viz Mt.1,1-17). Ježíšek v jeslích se nachází v přilehlém chrámu sv. Kateřiny, ze kterého bývá přenos půlnoční mše sv. Poslední fotografie znázorňuje strom rodu Jese.
  • Pole pastýřů, místo nedaleko Betléma, kde pastýři měli shromážděna svá stáda a odpočívali při nich. V noci se jim zjevil Anděl Páně a zvěstoval velikou novinu… Dnes  zde stojí kaple. Výjevy na stěnách popisují velkou událost a kopule kaple připomíná noční oblohu.
  • Mléčná jeskyně, místo kde dle tradice bydlela Sv. rodina po narození Ježíše. Mléčná se nazývá podle bílého kamene. Při kojení Ježíška skanula kapka mléka a proměnila zem v bílý kámen. Tři mudrci se zde přišli poklonit narozenému Dítěti, jehož zrození ohlásila hvězda. 

foto: (L. Gallas, říjen 2015)