Léto 2023 II

matka s kocarkem - silueta
22. červenec 2023

Náhradní mateřství z pohledu katolíka

Díku létu více cestujeme, a tak se také můžeme potkávat s příbuznými a známými. Při návštěvě moravské metropole jsem se zcela náhodně setkala se svou kmotřenkou. Jak už to bývá, po úvodních otázkách jsme přišly i k tématům závažnějším.

To, co mladou ženu zcela ohromilo, byla skutečnost, co všechno si lze koupit. „Tak si představ, že surogátní matka (tedy náhradní matka) si nechala vyplatit dosti vysokou odměnu od jednoho manželského páru za náhradní mateřství (embryo biologických rodičů bylo vloženo do dělohy náhradní matky, při následné kontrole lékař zjistil, že pokus byl neúspěšný). Paní si vzápětí našla další pár, který byl ochotný opět zaplatit za náhradní mateřství. A tak se v porodnici v den předpokládaného porodu potkaly oba manželské páry, které toužily po dítěti, oba zaplatily vysokou odměnu a čekaly až se narodí „jejich vytoužené dítě“. Díky genetice bylo zjištěno, kdo jsou skuteční „genetičtí rodiče“ dítěte.“ Zakončila své povídání.

Nahlédly jsme společně do katolického katechismu, abychom si ujasnily to, co jsme obě věděly, že toto není v souladu s božím plánem. V KKC kapitola 2376 uvádí „Techniky, které štěpí spojení rodičů zásahem nějaké osoby cizí manželskému páru (darování spermatu nebo vaječné buňky, propůjčení dělohy) jsou těžce amorální. Takové techniky (inseminace a umělá oplodnění od jiného dárce) porušují právo dítěte narodit se z otce a matky, které zná a kteří jsou spojeni manželstvím. Zrazují „výlučné právo manželů stát se otcem a matkou jeden prostřednictvím druhého.“ ¨

Odhlédneme-li od katechismu, i pohledem nevěřícího člověka, je tento proces náhradního mateřství velmi složitý a přináší řadu úskalí pro biologické rodiče, neboť náhradní matka si může osvojení dítěte rozmyslet a dítě si ponechat. V České republice není náhradní mateřství legálně zakázáno. V novém občanském zákoníku je sice zmíněno jednou větou, ale i to je jasný důkaz, že s ním legislativa počítá. Pozor, nesmí se však za něj platit, „o jakýchkoliv částkách pro náhradní matku se tak oficiálně neví“. Dle některých náhradních matek se částky pohybují kolem 750 tisíc.

Jedna z nejslavnějších sester světa, Khloe Kardashianová, která s celou svou rodinou účinkuje ve slavné reality show, kterou sledují milióny diváků, se v jednom svém rozhovoru upřímně svěřila svým divákům. Před pěti lety porodila svému manželovi dceru, následně se rozhodla, že syna jí za peníze porodí náhradní matka. Celebrita potom zjistila, že udělala velkou chybu!

„Přála jsem si, abychom byli na téma náhradního mateřství upřímní, byla to totiž ta nejdivnější (najčudnějšia) věc… Po dobu těhotenství náhradní matky jsem strčila hlavu do písku a vůbec jsem nevěděla, co se to vlastně děje.“ Skutečnost si uvědomila, až ji zavolali do porodnice, kde už rodila náhradní matka, že v její rodině bude nové dítě a celebrita pokračovala: „Cítila jsem se skutečně provinile z toho, že tato žena porodí moje dítě a já přijdu, vezmu si ho a odejdu. Rozhodně jsem byla z této zkušenosti v šoku.“ Následně se svěřila, že se synem nemá takové pouto jak s dcerou, kterou sama porodila. Po několika měsících na otázku, zda se situace změnila a začala něco k synovi cítit, odpověděla zcela upřímně, že se nezměnilo zcela nic…

Díky svátosti křtu, kterou jsme přijali, jsme povoláni k všeobecnému kněžství a je také naším úkolem, abychom vysvětlovali i připomínali nejen v našem společenství, ale především všem kolem nás, co je dobré a co nelze přijmout, byť to svět kolem nás nabízí. Je mi líto, že mnohá zásadní stanoviska, neslyšíme z kazatelen našich kostelů, ale sdělují nám je jako svoji nedobrou zkušenost lidé stojící často mimo naše společenství. Třeba díky celebritě Khloe Kardashianové, mnohá sestra v Kristu pochopí, že není sama, které nebylo možno stát se matkou. Pochopí, že cesta skrze náhradní matku, či umělé oplodnění není tou správnou volbou, kterou by si měla vybrat. Jistě je to jakási nabídka…, ale jaká. Pro věřící katoličku to není rozhodně správná volba.

On si nás vybral na počátku stvoření za své děti. Máme svobodu dětí božích, On pouze čeká, jak se rozhodneme. Zda odpovíme ano a nalezneme skutečný smysl svého života nebo zvolíme cestu, kterou nám nabízí nepřítel spásy.

A na závěr otázka vedoucí k zamyšlení. Vzpomeňme na všechny tzv. „vymodlené děti“, přinesly radost v okamžiku narození, ale následně kolik trápení a starostí mnohé z nich přinesly nejen svým matkám.